Okulary korekcyjne to zwykle nie wszystko. Jakie akcesoria są do nich potrzebne?

0
638
Okulary korekcyjne to zwykle nie wszystko. Jakie akcesoria są do nich potrzebne?

Potrzebujesz okularów lub niedługo odbierzesz je od optyka? W takim razie pomyśl o dodatkowych akcesoriach. Oprawki i soczewki to zwykle spory wydatek, dlatego warto o nie dbać, tak, aby mogły Ci służyć jak najdłużej. Dowiedz się o tym, co powinien mieć każdy okularnik i jakie akcesoria mogą mu się przydać.

Odpowiednie przechowywanie okularów korekcyjnych

Okulary najlepiej przechowywać w etui. Jeżeli pracujesz w domu lub oglądasz firm, a później zdejmujesz okulary, możesz odłożyć je na biurko czy szafkę nocną. Możesz też przezornie wybrać do nich miękkie etui. Taki model wystarczy, aby w domu chronić okulary przed zniszczeniem. Grozi im tam jedynie, że zostaną strącone z blatu czy nieuważnie położone na biurko szkłami do dołu. Materiał etui zabezpieczy je wtedy przed zarysowaniami i dodatkowo zapobiegnie ich zakurzeniu się.

Inaczej wygląda sytuacja, w której zabierasz ze sobą okulary do pracy lub kina. Nie obejdziesz się wtedy bez sztywnego etui. Powinno ono być wykonane z twardego i lekkiego tworzywa. Wybierając etui dla siebie, zwróć też uwagę, czy ma solidne zamknięcie. Okulary nie mogą przypadkowo wypaść z etui i znaleźć się w torbie, plecaku lub torebce. Wówczas klucze, metalowe elementy portfela i inne gadżety prawdopodobnie uszkodzą lub zarysują soczewki.

Czym czyścić okulary korekcyjne?

Okulary korekcyjne z odpowiednimi soczewkami mają pomagać Ci odczuwać mniejszy dyskomfort związany z twoją wadą wzroku. Jednak nie stanie się tak, gdy na szkłach będą znajdować się plamy, odciski palców i smugi. Dlatego regularnie czyść swoje okulary i rób to w odpowiedni sposób.

  1. Na Twoich okularach pojawiła się plamka, więc odruchowo sięgasz po ręcznik papierowy lub czyścisz je kawałkiem właśnie noszonego T-shirtu czy koszuli?

Popełniasz ogromny błąd! To najprostsza droga do tego, aby uszkodzić powłoki soczewek i je zarysować.

Do czyszczenia szkieł nadaje się jedynie miękki, niestrzępiący się materiał, którego włókna nie pozostają na okularach. Sprawdzi się do tego np. ściereczka z mikrofazy. Warto zawsze mieć ją w etui, aby móc w każdej chwili wypolerować soczewki. Gdy taka ściereczka się zabrudzi, wystarczy ją wyprać – jest wtedy ponownie gotowa do czyszczenia szkieł.

  1. Twoim patentem na czyste okulary jest chuchanie na nie i przecieranie ich szmatką? 

Są o wiele lepsze sposoby na to, aby pozbyć się z zabrudzeń ze szkieł okularowych. 

Twoim odkryciem tego roku może być płyn Anti Fog. Denerwuje Cię, kiedy soczewki pokrywają się parą – np. gdy nosisz maseczkę lub gdy zimą wchodzisz z zimnej ulicy do ciepłego sklepu? Szybko docenisz płyn przeciw parowaniu szkieł. Zapobiega osiadaniu na nich pary i oprócz tego pielęgnuje je i czyści. Taki preparat zabezpiecza również szkła przed zabrudzeniem.

Odpowiednio wybrany wysokiej jakości płyn sprawdzi się także jako płyn do czyszczenia okularów z antyrefleksem. Nie uszkodzi ich specjalnej powłoki.

  1. Jak umyć mocno zabrudzone okulary korekcyjne? 

Na pewno, nie pocierając ich szmatką. W razie potrzeby możesz nałożyć na soczewki odrobinę łagodnego detergentu – np. mydła. Następnie dokładnie spłucz je ze szkieł ciepłą (ale nie gorącą!) wodą. Na koniec, aby wysuszyć i wypolerować okulary użyj miękkiej szmatki z mikrofazy.

Co zrobić, aby noszenie okularów było wygodne?

Jesteś osobą, która stawia na wygodę podczas noszenia okularów, dlatego masz już płyn przeciw parowaniu szkieł? Jeśli w ciągu dnia nie zawsze potrzebujesz okularów korekcyjnych i nie chcesz mieć przy sobie cały czas etui, przyda Ci się coś jeszcze. Pomyśl o tym, aby dobrać łańcuszek do oprawek.

Taki gadżet to także modowy hit. Subtelny, złoty albo srebrny łańcuszek do okularów może być elementem stylizacji i ozdobą – tak jak biżuteria. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Mocując łańcuszek do oprawek, możesz w każdej chwili zdjąć okulary (np. gdy ze słonecznej ulicy wchodzisz na chwilę do sklepu) i nie musisz od razu sięgać po etui. Będą „wisieć” na wysokości Twojej klatki piersiowej.

Komu potrzebne są okulary korekcyjne z obturatorem?

Noszenie takich szkieł może zalecić okulista Twojemu dziecku. Obturator umieszcza się na jednej z soczewek, aby pomógł korygować wady wzroku – zeza i niedowidzenie. Nakleja się go na szkle, które przesłania zdrowe oko. Tym samym to, które ma wadę, jest zmuszone do „pracy”. W ten sposób narząd wzroku i otaczające go mięśnie rozwijają się, co może pomóc zmniejszyć wadę wzroku. By umilić maluchom noszenie okularów, produkuje się kolorowe i zabawne obturatory. Powstają z miękkich materiałów – filcu, bawełny i silikonu.

Okulary korekcyjne wymagają odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowego przechowywania. Może też się okazać, że dla własnej wygody, zdecydujesz się na wybranie praktycznego łańcuszka. Natomiast kolorowe przesłonki na dziecięcych okularach nigdy nie są ozdobą – używanie tych dodatkowych akcesoriów zawsze musi zalecić lekarz.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj