Projektowanie kuchni

0
61
Projektowanie kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym na co dzień spędzamy dużo czasu. Powinna być więc nie tylko ładna, ale też praktyczna. O czym nie można zapomnieć rozpoczynając urządzanie kuchni?

Wygodny układ mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zapamiętać parę ważnych zasad, aby zaprojektować wygodną przestrzeń kuchenną i to bez pomocy profesjonalistów.

Pierwszym krokiem do stworzenia wygodnej kuchni jest zaplanowanie układu mebli. Ważna jest ich liczba, rozmiar i sposób rozmieszczenia. Na początek najlepiej zaplanować umiejscowienie podstawowych elementów, a więc AGD: lodówki, piekarnika, kuchenki z pochłaniaczem oraz zmywarki i zlewozmywaka. Przyjęło się, że ich ustawienie powinno być dopasowane do kolejności przyrządzania jedzenia. Według tej zasady najlepiej z brzegu kuchni ustawić lodówkę, zaraz obok zlewozmywak, a w dalszej części kuchenkę i piekarnik. Każdy ten element musi znajdować się w zasięgu ręki, tym sposobem przemieszczanie się po kuchni będzie prostsze, a gotowanie znacznie przyjemniejsze.

Wystarczająca ilość przestrzeni do przechowywania

Drugą ważną kwestią jest ilość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania wszelkich akcesoriów kuchennych, produktów spożywczych i przede wszystkim naczyń.

Kuchenne półki muszą być przystosowane do domowników, ilości wspomnianych wyżej rzeczy a także trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Klasyczne szafki kuchenne na pewno będą doskonałym sposobem na przechowywanie dużych zapasów oraz rozmaitych przetworów, mogą nawet zastąpić spiżarnię. Duże szuflady to opcja dla osób ceniących sobie wygodę, a odpowiednio zagospodarowane pozwalają na świetną segregację np. przypraw, sztućców czy herbat i ułatwiają utrzymanie porządku. W obu przypadkach organizację przestrzeni ułatwiają rozmaite organizery oraz pojemniki do przechowywania. Szafki z oszklonymi drzwiczkami wyjątkowo pięknie się prezentują, szczególnie wypełnione kolorową porcelaną czy eleganckim szkłem, jednak są dużo bardziej wymagające w kwestii utrzymania porządku. Szafki narożne oszczędzają sporo miejsca, lecz wygodne korzystanie z nich zazwyczaj wiąże się z koniecznością montażu specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego dotarcie w głąb szafki.

Niezbędne wyposażenie kuchni

Ostatnią, ale nie mniej istotną rzeczą jest wyposażenie kuchni, którym zapełnia się szafki i które ułatwi codzienne czynności. Podstawa to ostre noże, deski do krojenia, wygodne garnki i patelnie dopasowane do rodzaju kuchenki, ale też mnóstwo mniej oczywistych gadżetów, takich jak duże miski, wszelkie półmiski i patery, formy do ciast, obieraki i wyciskarki, sitka i durszlaki oraz różne łopatki służące do gotowania. Te ostatnie muszą być dostosowane do rodzaju kupionych garnków, całkiem inne są przeznaczone do tych z metalu, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.

Więcej przeczytasz na https://cowkuchni.pl/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here