Rozwój technologii Li-Fi: światło jako medium transmisji danych

0
127
Rozwój technologii Li-Fi: światło jako medium transmisji danych

Postęp technologiczny w zakresie udostępniania Internetu nie kończy się na Wi-Fi. Coraz więcej mówi się o upowszechnieniu technologii przesyłu danych przy pomocy światła, czyli technologii Li-Fi. Co to takiego i jak wpływa na sposób korzystania z Internetu? Sprawdź i dowiedz się, jakie zastosowanie ma to nowoczesne rozwiązanie.

Co to jest Li-Fi?

Li-Fi (Light Fidelity) to innowacyjna, bezprzewodowa technologia przesyłu danych. Została wynaleziona kilkanaście lat temu przez profesora Haralda Haasa (Uniwersytet w Edynburgu) i początkowo była traktowana raczej jako naukowa ciekawostka. Od kilku lat trwają jednak prace nad komercyjnym wykorzystaniem Li-Fi, dlatego warto poznać ją bliżej. Na czym polega ta technologia? Jest to metoda optycznej komunikacji bezprzewodowej, pozwalająca na przesyłanie danych przy pomocy światła widzialnego, a dokładniej fal elektromagnetycznych.

Jak działa Li-Fi? W tej technologii wykorzystuje się specjalne diody LED, które bardzo szybko włączają się i wyłączają (w sposób niewidoczny dla ludzkiego oka). Zmiany są zapisywane jako kod binarny i wysyłane do odbiornika Li-Fi, podłączonego do urządzenia końcowego (np. smartfona). Odbiornik dekoduje bity danych, dzięki czemu możliwy jest dostęp do Internetu. Światło jest tu zatem kluczowym medium, umożliwiającym precyzyjny i szybki przesył informacji.

Do korzystania z Li-Fi niezbędne jest posiadanie nadajnika i odbiornika. Pierwszy z nich zajmuje się modulowaniem światła zgodnie z danymi wejściowymi pochodzącymi z routera (lub innego źródła Internetu) – może być zintegrowany z systemem oświetleniowym pomieszczenia. Odbiornik to z kolei czujnik światła z odpowiednim układem scalonym, przekształcającym dane wyjściowe dla urządzenia końcowego (może być w nie wbudowany).

Czym różni się Li-Fi od Wi-Fi?

Li-Fi i Wi-Fi nie tylko brzmią podobnie. Każda z tych technologii umożliwia bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne. Jest jednak między nimi zdecydowanie więcej różnic. Przede wszystkim Wi-Fi wykorzystuje fale radiowe, a Li-Fi światło widzialne. Wi-Fi przenika też przez ściany lub inne przeszkody, z kolei w przypadku Li-Fi nadajnik i odbiornik muszą być połączone przez linię wzroku lub odbicie. Powoduje to również, że Li-Fi ma ograniczony zasięg.

Korzyści, jakie daje zastosowanie Li-Fi zamiast Wi-Fi, to m.in. szybkość – w testach osiąga prędkość nawet 100 razy większą niż Wi-Fi. Istotna jest także wysoka stabilność (Li-Fi jest mniej podatne na zakłócenia elektromagnetyczne) oraz bezpieczeństwo (dane są chronione przed przechwyceniem przez nieuprawnione osoby).

Zastosowanie technologii Li-Fi

Technologia Li-Fi wydaje się bardzo obiecująca. Jak dokładnie wygląda jej zastosowanie? Oto kilka przykładów, jak wkrótce może wyglądać jej wykorzystanie:

  • w domu – szybki Internet w miejscach narażonych na zakłócenia elektromagnetyczne,
  • w medycynie – w szpitalach i klinikach do bezpiecznego przesyłania danych medycznych,
  • w edukacji – łatwy dostęp do Internetu przy wykorzystaniu żarówek LED,
  • w przemyśle – komunikacja między urządzeniami poprzez oświetlenie LED.

Li-Fi może wspierać dalszy rozwój Internetu Rzeczy oraz pobudzać kolejne technologiczne innowacje.

Li-Fi – szanse na rozwój

Li-Fi budzi coraz większe zainteresowanie nie tylko środowiska naukowego, ale różnorodnych podmiotów zajmujących się rozwojem technologicznym. Jakie są szanse na to, że w przyszłości będzie tak popularne jak Wi-Fi? Bardzo duże. Li-Fi jest szybsze i efektywniejsze niż Wi-Fi, co samo w sobie przynosi sporo korzyści. Nie zapowiada się jednak, aby miało całkowicie zastąpić Wi-Fi. Będzie raczej stanowić uzupełnienie dotychczasowych metod przesyłu danych w miejscach, gdzie Wi-Fi się nie sprawdza lub występuje utrudniony dostęp do Internetu.

Najnowocześniejsze technologie dostarczania Internetu

Nowa technologia przesyłu danych za pośrednictwem światła widzialnego może niedługo stać się stałym elementem infrastruktury cyfrowej. Warto przy tym pamiętać, że już teraz możesz skorzystać z nowoczesnych technologii, również jeśli chodzi o Internet stacjonarny. Oferty łącza światłowodowego zapewniają szybki transfer informacji na dużą odległość i minimalne straty sygnału. Gdzie znajdziesz taki Internet? W INEA możesz zdecydować się na niezawodny Internet światłowodowy o prędkości do 1000 Mb/s. Najnowocześniejszy światłowód zapewnia błyskawiczne pobieranie, przesyłanie i ładowanie danych, gwarantując płynne działanie gier i niezawodność usług online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj