Włóczka bawełniana – popularność i gwarancja jakości

0
77
Włóczka bawełniana – popularność i gwarancja jakości

Świat włóczek dzielimy na te, które wykonane są z naturalnych włókien i osobno – syntetycznych. Wśród tych pierwszych wyróżnić należy przędze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. W tym pierwszym przypadku króluje włóczka bawełniana. I wydaje się, że jest najbardziej popularna. Przede wszystkim dlatego, że sama bawełna w przemyśle tekstylnym jest wykorzystywana na szeroką skalę. I nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że każdy, kto robi zakupy t-shirtów, spodenek itp. rzeczy, rozgląda się w sklepie za produktami z tego materiału. Zatem nie może nikogo dziwić, że i sama włóczka bawełniana ma swoich sympatyków, którzy sięgają po nią szczególnie w okresie wiosenno – letnim.

Włóczka bawełniana i jej krótki rys historyczny

Włóczka bawełniana, a właściwie sama bawełna znana jest na kontynencie europejskim nie od dzisiaj. Chociaż zdecydowanie wcześniej jej ślady można było znaleźć między innymi w Egipcie lub Meksyku. Nawet kilkanaście tysięcy lat przed naszą erą. W Europie pojawiła się w średniowieczu, ale na większą skalę wykorzystywana jest od XIX wieku. Widać z tego uproszczonego opisu, że jej popularność nie wzięła się znikąd. A nasi dalecy przodkowie, szczególnie w krajach tropikalnych, znali jej zalety i na tej bazie powstawały lekkie tkaniny. Dzisiaj pełni ona podobną rolę. Przede wszystkim dlatego, że jest naprawdę przyjemnym w dotyku włóknem. Poza tym wszystkie robótki wykonane z włóczki bawełnianej oddychają, wchłaniają i oddalają pot, a przy tym są solidne, trwałe i łatwe w pielęgnacji.

Włóczka bawełniana i jej egipska odmiana

Mamy zatem pewien ogólny obraz tego, dlaczego włóczka bawełniana jest tak popularna wśród dziewiarek. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet w obrębie tej przędzy znajdziemy różne jej rodzaje, na które warto zwrócić uwagę. Na przykład jedną z najbardziej cenionych odmian jest bawełna egipska. Do tego stopnia, że jej włókna wykorzystywane są przez najlepszych projektantów mody, między innymi Georgio Armaniego. Mówi się, że nie ma w swoim gatunku konkurencji i chyba coś w tym jest, bo znana jest też z wysokiej ceny. Bez wątpienia znana jest jej jakość, nie posiada zanieczyszczeń, których nie sposób się pozbyć przy zbiorze mechanicznym.

Bawełna merceryzowana i organiczna

Inne znane odmiany tego włókna, to między innymi bawełna merceryzowana i organiczna. Ta pierwsza poddawana jest obróbce mechanicznej. Dzięki temu jej nitki są mocniejsze i bardziej podatne na barwienie, co z kolei sprawia, że włóczka z tej bawełny będzie miała żywe, intensywne kolory. Z kolei bawełna organiczna uprawiana jest bez chemicznych środków i sztucznych nawozów. Jest zbierana ręcznie, ma zdecydowanie silniejsze włókna, ale też wyróżnia się ceną.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here