Kiedy zacząć zabawy z niemowlakiem?

3
95

Każda mama zastanawia się nad tym kiedy zacząć zabawy z niemowlakiem. Można to zrobić już kiedy to nasz maluszek jest w brzuchu mamy, już wtedy można się z nim zabawiać. Delikatnymi ruchami można łaskotać swój brzuch, w miejscu gdzie akurat wyczuwamy nasze maleństwo. Można nawet delikatnie klepnąć, a wiele dzieci chętnie, oddaje taki bodziec. Przemieszczając się lub kopiąc nóżką, czy uderzając rączką, albo głową. Także delikatne kołysanie ciałem daje maluszkowi tyle radości, co większym dzieciom daje na przykład rozpędzona karuzela w wesołym miasteczku.

Kiedy zacząć zabawy z niemowlakiem?

kiedy zacząć zabawy z niemowlakiemAle to nie koniec, kiedy to nasz maluszek jest już na świecie, od samego początku musimy zapewnić mu nasze towarzystwo. A co się z tym wiąże, na pewno wspólna zabawa. Tak więc takiemu maluszkowi że względu na jego giętki jeszcze kręgosłup, na pewno nie możemy zafundować bardzo drastycznych zabaw. Ale możemy położyć noworodka na plecach i pokazywać mu różne miny, uśmiechając się, czy wytykając język. Ze względu na to, że maluch nie widzi jeszcze dobrze i pierwszą rzeczą jaką zauważa jest zarys twarzy mamy, która to się nad nim pochyla, trzeba mu dawać tą możliwość widzenia. Podczas higieny maluszka, smarowania go balsamikami, możemy delikatnie łaskotać jego stópki, czy rączki. Pozwala mu to bardziej rozwinąć zmysł dotyku i każdy taki bodziec, zostawia w jego psychice miłe wspomnienie, wraz z uczuciem miłości.

Kiedy to mamy maluszka na rękach, możemy delikatnie się bujać i przy tym kołysać maleństwo.
Po nagim ciałku można przeciągać powolutku pieluszkę tetrową, zachęcając niemowlę do poruszania się.
Możemy machać przed nim różnymi zabawkami, jednak należy robić to spokojnie i powoli, by dziecko się nie przestraszyło, tylko wodziło wzrokiem, za kolorowym przedmiotem.

Zabawy z dzieckiem

Kiedy jest już troszkę większe nasze maleństwo, możemy pozwolić sobie na trochę szaleństwa, gdyż jego kręgosłup jest już dużo silniejszy. Możemy wtedy bujać leżące dziecko z boczku na boczek, zachęcając je przy tym, by samo zaczęło się turlać i przekręcać podczas leżenia. Możemy też położyć maluszka na brzuszku, podginając rączki pod klatkę. Spowoduje to u dziecka chęć unoszenia główki do góry. Warto też przed dzieckiem ułożyć kolorową zabawkę. Jest to przygotowanie do unoszenia głowy do góry, a w późniejszym czasie do podnoszenia całego ciałka i w końcu prób przemieszczania się. Wszystkie takie zabawy to wstęp do dalszego rozwoju naszego malucha, bez naszej pomocy, ciężko będzie mu to osiągnąć. Pamiętajmy jednak, nic na siłę, na każdego nadejdzie pora.

3 KOMENTARZE

  1. Już niedługo na świat przyjdzie moja pociecha, dlatego zadaję sobie w głowie coraz więcej pytań na temat wychowania malucha. W tym artykule znalazłam odpowiedź na jedno z moich pytań, dziękuję.

  2. Nam się często wydaje, że musimy stawać na głowie aby zająć niemowlaka, a prawda jest taka, że dla niego wszystko jest nowe, więc nawet oglądanie kontrastowych książeczek może być świetną zabawą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj