Pierwsze objawy anoreksji u dzieci – jak je rozpoznać?

0
364
Pierwsze objawy anoreksji u dzieci – jak je rozpoznać?

Anoreksja często dotyka osób młodych, a jej skutki mogą być bardzo poważne. Czym charakteryzuje się ta podstępna choroba oraz jakie działania powinien podjąć rodzic po zauważeniu pierwszych symptomów? Oto kilka wskazówek, które pomogą rozpoznać schorzenie i skutecznie z nim walczyć.

Czym jest anoreksja?

Anoreksja nazywana jest również jadłowstrętem psychicznym. To zaburzenie odżywiania, które polega na celowym działaniu zmierzającym do utraty masy ciała oraz chęci utrzymania jej na jak najniższym poziomie. Dzieci zmagające się z tym schorzeniem, bardzo często mają zaburzony obraz swojego ciała – nawet w przypadku prawidłowej wagi lub niedowagi.

Anoreksja u dzieci stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia fizycznego. Może doprowadzić do wielu zmian hormonalnych, a co za tym idzie – osteoporozy, osteopenii czy zaburzeń miesiączki u dziewcząt. Do najpoważniejszych powikłań należą problemy związane z układem krążenia. Mowa tu np. o bradykardii czy niedociśnieniu ortostatycznym.

Kolejne zagrożenia to dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. gastropareza) czy układu krzepnięcia. Jeżeli dziecko prowokuje wymioty, mogą pojawiać się nadżerki, a nawet pęknięcia przełyku czy żołądka. Warto również zwrócić uwagę na stan psychiczny chorego, gdyż często pojawiają się zaburzenia zachowania.

Nieleczona choroba może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego bardzo istotna jest obserwacja najmłodszych. Chociaż do grupy największego ryzyka zaliczają się osoby w wieku od 15 do 24 lat, anoreksja u dzieci może pojawić się nawet przed 12 rokiem życia.

Pierwsze symptomy anoreksji u dzieci

Znajomość objawów choroby pozwoli bardzo szybko podjąć skuteczne leczenie. Anoreksję można rozpoznać za pomocą kryteriów, określających zdrowie fizyczne, a także zaburzeń zachowania, które dotykają najmłodszych.

Do objawów fizycznych należy spadek indeksu BMI do poziomu 17,5 lub niżej. W dodatku u miesiączkujących dziewczynek cykl może zatrzymać się na minimum 3 miesiące. Natomiast grupa objawów psychicznych obejmuje silny i nieuzasadniony lęk przed otyłością, niechęć do utrzymania optymalnej w danym wieku wagi czy lekceważący stosunek do nagłej utraty masy ciała. Ponadto dzieci wykluczają z jadłospisu słodycze i tłuste potrawy.

Rodzice powinni pamiętać, aby rozróżnić zaburzenia zachowania od zwyczajnej troski o zdrowie, która często towarzyszy nastolatkom.

Jak pomóc dziecku z anoreksją?

Lekarze zgodnie potwierdzają, że anoreksja u dzieci to bardzo poważny problem, który wymaga wsparcia specjalisty. Leczenie anoreksji może wymagać długotrwałej psychoterapii w gabinecie psychologa dziecięcego.

 

Dobrą praktyką jest rozmowa ze swoją pociechą i sprawdzenie, dlaczego jej nawyki żywieniowe uległy zmianie. Jeśli zaburzenia zachowania wskazują na anoreksję, należy udać się do dobrego psychologa. Jeżeli jednak mowa o zaawansowanym przypadku, koniecznie może być wsparcie psychiatry dziecięcego lub skuteczna hospitalizacja.

Źródła:

Anoreksja u dzieci

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jad%C5%82owstr%C4%99t_psychiczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj