Zakup sprężarki firmowej – jak wybrać właściwy model?

0
645
Zakup sprężarki firmowej – jak wybrać właściwy model?

Sprężarki są obecnie wykorzystywane przez firmy i zakłady z różnych sektorów gospodarczych. Na zakup takich urządzeń często decydują się także osoby prywatne, które potrzebują na swój użytek takiego sprzętu. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie sprawnego działania różnych maszyn, czy też instalacji. Co warto jeszcze wiedzieć o sprężarkach?

Rodzaje sprężarek

Jak wiele innych urządzeń, także i sprężarki dzielą się na kilka zasadniczych grup. Wyróżniamy tutaj kompresory tłokowe, śrubowe i łopatkowe. Sprężarki tłokowe, dzielą się z kolei na te w formie stacjonarnej i przenośnej. Chociaż technologia ta stosowana jest dziś bardzo powszechnie, to powstała już wiele lat temu. Samych sprężarek tłokowych używa się natomiast w celu dostarczenia energii do narzędzi pneumatycznych. W skład takiego urządzenia wchodzą zbiornik na gaz oraz silnik. A czym kierować się podczas zakupu sprężarki tłokowej? Otóż jak w wielu przypadkach, także i tu najistotniejsze jest dokładne określenie zadań, do których ją będziemy wykorzystywać. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam dobrać poszczególne parametry, którymi sprężarka powinna się cechować. Istotna jest też, chociażby moc silnika, która ma bezpośrednie przełożenie na osiąganą wydajność i maksymalne ciśnienie. Sprężarki śrubowe dedykowane są natomiast do stałej pracy w ciężkich warunkach. Ich głównymi zaletami są niska awaryjność oraz stosunkowo mały pobór energii elektrycznej. Jeśli natomiast szukamy alternatywy dla sprężarki śrubowej, to możemy wybrać jeszcze kompresory łopatkowe.

Sprężarki – na co zwrócić uwagę?

Dokonując zakupu sprężarki, warto zbadać kilka ważnych parametrów. Są nimi głównie pojemność zbiornika oraz ciśnienie wytwarzane przez kompresor powietrza. Na zbiorniki o mniejszych pojemnościach powinny decydować się osoby zamierzające używać kompresora od czasu do czasu przez krótkie odcinki czasowe. Kiedy jednak kupujemy sprężarkę z myślą na przykład o piaskowaniu, to należy postawić na te o pojemnościach rzędu 200-300 l. Dzięki temu zapewnimy sobie możliwość płynnej pracy bez utraty poziomu ciśnienia. Gdy chodzi natomiast o wytwarzane ciśnienie, to tutaj warto stawiać na sprężarki generujące wyższą wartość niż 10 barów.

Sprężarka firmowa do narzędzi pneumatycznych

Posiadając na zakładzie narzędzia pneumatyczne, trzeba dobrać do nich odpowiednią sprężarkę. Od tego zależeć będzie bowiem w dużej mierze skuteczność ich pracy. Na początku określmy to, jaka sprężarka do klucza pneumatycznego będzie najwłaściwsza. Wybierać możemy tu pomiędzy sprężarką tłokową a śrubową. W większości zakładów przemysłowych lepszym wyborem będzie ta druga, gdyż pozwala ona na pracę w trybie ciągłym, co w większości takich miejsc jest właściwie normą. Sprężarka tłokowa to natomiast urządzenie bardziej polecane do przydomowych warsztatów, ponieważ musi być co jakiś czas wyłączana. Oczywiście zasilanie nimi kluczy pneumatycznych to nie jedyne co możemy za ich pomocą wykonać. Posiadając bowiem kompresor można także, chociażby  wypolerować karoserię, czy też pod pompować koła w dowolnym pojeździe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj