Czemu dziecko nie chce jeść

2
24
czemu dziecko nie chce jeść

Kiedy nasz maluch odmawia spożycia posiłku, zdecydowanie nie oznacza to od razu, że w jego organizmie dzieje się coś złego. Choć rodzice bardzo często tak właśnie interpretują zachowanie dziecka. Tymczasem przyczyn braku apetytu jest naprawdę mnóstwo.

Czemu dziecko nie chce jeść?

czemu dziecko nie chce jeśćPierwsza i najczęstsza przyczyna niejedzenia to po prostu najzwyklejszy w świecie brak apetytu. Dziecko ma prawo do tego, aby odmówić kolejnej porcji jedzenia, nawet jeśli serwujemy właśnie jego ulubioną potrawę. Taki stan rzeczy może się powtarzać nawet co kilka dni. Dziecko przecież nie różni się pod tym względem od dorosłego człowieka. My też czasami po prostu nie mamy ochoty na jedzenie, omijam posiłki, czy zastępujemy normalne dań szybką przegryzka. Ma na to wpływ wiele czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Czasem czujemy się gorzej, mamy złe samopoczucie, jesteśmy przemęczeni i to również się odbić na naszym apetycie. Zdarza się, że nie mamy ochoty jeść, bo jest za gorąco, albo zjedliśmy jeden bardzo syty posiłek, i kolejny nie jest nam potrzebny.

Z dzieckiem jest analogicznie. Kiedy jest zmęczone, zasmucone, ma gorszy dzień, może nie odczuwać łaknienia. Na jego apetyt ma wpływ również częstotliwość i ilość spożywanego wcześniej jedzenia. Niestety bardzo często zdarza się, że rodzice najnormalniej w świcie przekarmiają malucha, w obawie o to, aby przypadkiem nie chodził on ani przez chwilkę głodny. W ten sposób napychamy dziecko rozmaitymi przekąskami pomiędzy normalnymi posiłkami. A, że najczęściej są to przekąski słodkie, tym bardziej dziecko będzie grymasić przy zwykłym domowym obiedzie. Tak naprawdę jest to duży błąd, bo dziecko podobnie jak dorosły, powinno jeść regularnie i w odpowiedniej ilości, dostosowanej do jego wieku, wagi i wzrostu. Tego rytmu może się nauczyć tylko w momencie, gdy pozwolimy mu odczuwać głód.

Dlaczego nie należy zmuszać do jedzenia?

Czasami, kiedy rodzic nie wie tak naprawdę, czemu dziecko nie chce jeść, próbuje zmusić je do spożycia posiłku na siłę. Rodzice są w tym zakresie bardzo pomysłowi, a czasami zdecydowanie nadgorliwi. W ten sposób doprowadzamy do stanu przejedzenia oraz tworzymy u malucha bardzo negatywne skojarzenia względem jedzenia. Dziecko, które jest zmuszane do jedzenia, będzie odczuwało strach i niechęć. Posiłki będą mu się kojarzyć z przymusem i czyś złym. Wytworzy szereg negatywnych konotacji. Zamiast zachęcić je do jedzenia, budujemy jeszcze większy mur i niechęć. A to faktycznie może przynieść niebezpieczne konsekwencje dla jego zdrowia.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here