Nie ma chyba dziecka, które nie lubiłoby bawić się magnesami. Jest to niezwykle kreatywna zabawa, pobudzająca wyobraźnię i zachęcająca do eksperymentowania. Nic dziwnego, że półki sklepowe uginają się od produktów wykorzystujących właściwości magnesu.
Zabawki magnetyczne dla małych i dużych
Właściwości magnesu mogą poznawać już najmłodsze dzieci. To dla nich przeznaczone są proste układanki magnetyczne, które polegają na tworzeniu obrazków z podstawowych figur geometrycznych. Świetnie sprawdzają się również popularne „ubieranki”, czyli zestawy składające się z szablonu sylwetki oraz kompletu ubrań i dodatków, dzięki którym można tworzyć różnorodne stylizacje oraz wszelkiego rodzaju puzzle. Dobrym pomysłem jest zakup zestawu rybek czy kaczuszek, które można łowić za pomocą magnetycznej wędki, rozwijając przy tym zdolności manualne. Starsze dzieci z pewnością ucieszą się z tablicy magnetycznej z kompletem liter i cyfr – będzie to dla nich doskonałe narzędzie do nauki czytania i liczenia. Nastolatki natomiast (a z pewnością również ich rodzice) nie pogardzą zestawem kulek neodymowych (neocube), które nie tylko rozwijają sprawność manualną i wyobraźnię, ale są też doskonałym sposobem na odstresowanie. Największą popularnością spośród wszystkich magnetycznych zabawek cieszą się jednak klocki.
Magnetyczne budowanie
Klocki są z jedną najbardziej uniwersalnych i najchętniej kupowanych zabawek. Zabawa nimi rozwija zdolności manualne, kształtuje wyobraźnię, a przede wszystkim daje dzieciom ogromną radość tworzenia. Mnogość dostępnych wzorów oraz różny stopień zaawansowania poszczególnych modeli, pozwalają wybrać odpowiedni zestaw dla każdego dziecka, niezależnie od jego wieku, zainteresowań i posiadanych umiejętności. Od kilku lat rynek zabawek podbijają klocki magnetyczne, taki jak https://klocki.edu.pl/pol_m_Klocki-wg-rodzaju_Klocki-magnetyczne-478.html. Mają one tę przewagę nad tradycyjnymi klockami, że trudno je zgubić, za to bardzo łatwo posprzątać, gdyż wzajemnie się przyciągają. Pozwalają przy tym na tworzenie nawet bardzo skomplikowanych konstrukcji. Te najprostsze, przeznaczone dla maluchów około 1. roku życia, to po prostu duże, bezpieczne bryły, a cała zabawa (jakże przy tym wciągająca) polega na ich łączeniu i rozdzielaniu. Klocki dla nieco starszych dzieci mają formę sześciennych kostek z nadrukowanym obrazkiem, który należy ułożyć w logiczną całość. Przedszkolaki z kolei całkiem sprawnie radzą sobie z budowaniem skomplikowanych konstrukcji, wykorzystując przy tym różne elementy. Idealne będą dla nich zestawy składające się z kilkudziesięciu klocków, tematycznie dostosowane do zainteresowań dziecka. Jeżeli dziecko polubi zabawę klockami magnetycznymi (a polubi na pewno), można pokusić się o zakup rozbudowanego zestawu, składającego się nawet z kilku tysięcy elementów (często także ruchomych) – wtedy jedynym ograniczeniem przy tworzeniu rozbudowanych konstrukcji może okazać się wyobraźnia dziecka.
Wybierając klocki magnetyczne należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólną jakość ich wykonania, ale przede wszystkim na siłę przyciągania magnesów – jeżeli będzie ona zbyt słaba, dziecko nie będzie w stanie zbudować stabilnej konstrukcji, co może skutecznie zniechęcić je do dalszej zabawy. Dobrej jakości zestaw, odpowiednio dobrany do wieku, zainteresowań i umiejętności dziecka, z pewnością zapewni mu długie godziny ekscytującej zabawy.